Vánoce. Ten kouzelný čas roku, kdy se města rozzáří, vůně cukroví naplní domovy… a naše peněženky znenadání získají přezdívku „černá díra.“ Spousta lidí utratí více než jednu výplatu za dárky na Vánoce. Ale co kdyby to letos bylo jinak? Co kdybychom zkusili minimalistické Vánoce, kde místo hromady zbytečných věcí vsadíme na zážitky, smysluplné dárky a dokonce ušetřené peníze zainvestujeme do budoucnosti? Ne, nezní to jako sci-fi. Zní to jako chytrý plán. 😉
1. Rozpočet je základ
Ano chápeme, tabulky a počítání vás nevrhne zrovna do „sváteční“ nálady. Ale zkusili jste si alespoň jednou sepsat, na kolik vás vyjdou nejen dárky, ale i výzdoba, cukroví a ostatní jídlo? Wow. Mnoha lidem Vánoce doslova „sežerou“ celou výplatu. Určitě se shodneme na tom, že Vánoce nejsou o dárcích a o drahých věcech, ale o tom se společně potkat a odpočinout si. A je opravdu jedno, jestli máte blikajícího soba za 1500 Kč před domem, nebo doma zapálené čajovky za pár korun.
Stanovte si přesný rozpočet na všechny kategorie – dárky, výzdobu na stůl, okna, světýlka, svíčky, adventní věnec apod. Zamyslete se nad tím, co potřebujete koupit za jídlo na štědrovečerní tabuli a kolik chcete péct cukroví (fakt budete péct 12 druhů cukroví a uděláte 5 kg krabici? Nebo si konečně letos hodíte nohy hore a nemusíte celý rok shazovat kila dolů?). Čeká vás mnohem méně stresu a zbytečně utracených peněz. Jdeme dál!
2. Nejdražší hračkou je ta, na kterou děti zapomenou do týdne
Děti jsou naše radost, ale přiznejme si: mnohdy jim kupujeme dárky víc pro náš dobrý pocit než pro jejich skutečné potřeby. A co na to děti? Pět minut nadšení, pak se do konce dne vrátí k prázdné krabici.
Tip: Kupte méně, zato chytře. Namísto dvaceti hraček investujte raději do jejich budoucnosti – třeba spoření nebo investičního fondu. Děti nepotřebují 20 dárků. Volte raději takové, se kterými můžou tvořit, lze je variabilně využít a porostou s nimi. Jednou vám poděkují, že místo 20 dalších barbín mají naspořené peníze na první bydlení. Naučte děti, o čem jsou minimalistické Vánoce!
3. Black Friday 2024: Ano, ale s rozumem
Black Friday 2024 je ideální čas na výhodné nákupy – za předpokladu, že se z vás nestane lovec slev bez smyslu pro realitu. Ujistěte se, že kávovar kupujete někomu, kdo kávu skutečně pije. Není nad to koupit „výhodné dárky“, které nakonec leží ladem ve špajzu.
Srovnávejte ceny, plánujte nákupy předem a vyhněte se impulzivním nákupům. A pokud ušetříte, investujte ty peníze do něčeho, co má opravdovou hodnotu. Třeba do sebe – dobrý kurz nebo kniha vám přinese víc než poloprázdná peněženka.
4. Darujte zážitky, ne věci
Kolik si pamatujete dárků, které jste dostali před dvěma lety? Většina lidí odpoví: „Skoro žádné.“ Ale zážitek? Večeře, výlet, koncert nebo i večer deskových her s rodinou – to jsou vzpomínky, které přetrvají.
Zvažte zážitkové dárky. Například wellness víkend pro partnera, vstupenky na koncert nebo voucher na únikovou hru.
5. Minimalistické Vánoce: Méně věcí, více radosti
Minimalismus neznamená odříkat si radost. Znamená utrácet chytře – za věci, které skutečně mají smysl, a vyhnout se hromadění věcí, které nás ve výsledku netěší. A ruku na srdce, kolik z nás si na Nový rok říká, že začne „žít jednodušeji“? Tak proč nezačít už teď, o Vánocích?
Zkuste to letos jinak. Méně věcí, více radosti.
Co ušetříte, můžete investovat – do sebe, do svých dětí nebo do zážitků, které přinášejí opravdovou hodnotu. Ten nejlepší dárek totiž není zabalený v třpytivém papíru. Je to klid, pohoda a finanční jistota, kterou si sami vytvoříte. A to už stojí za úvahu, co říkáte?